APT60D60BG
DIODE ULT FAST 60A 600V TO-247
product image
APT60D60BG Picture
SeekIC No. : 003428713 Detail
APT60D60BG: DIODE ULT FAST 60A 600V TO-247
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
APT60D60BG
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: - Manufacturer: Microsemi Power Products Group
Diode Type: Standard Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 600V
Current - Average Rectified (Io): 60A Current - Average Rectified (Io) (per Diode): -
Gate-Source Breakdown Voltage : 30 V Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.8V @ 60A
Speed: Fast Recovery = 200mA (Io) Reverse Recovery Time (trr): 130ns
Current - Reverse Leakage @ Vr: 250µA @ 600V Capacitance @ Vr, F: -
Diode Configuration: - Mounting Type: Through Hole, Radial
Package / Case: TO-247-2 Supplier Device Package: TO-247 [B]
Description
Series: -
Diode Type: Standard
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): -
Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Diode Configuration: -
Capacitance @ Vr, F: -
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 600V
Packaging: Tube
Package / Case: TO-247-2
Mounting Type: Through Hole, Radial
Current - Average Rectified (Io): 60A
Current - Reverse Leakage @ Vr: 250µA @ 600V
Manufacturer: Microsemi Power Products Group
Supplier Device Package: TO-247 [B]
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.8V @ 60A