APT8014L2FLLG
MOSFET N-CH 800V 52A TO-264MAX
product image
APT8014L2FLLG Picture
SeekIC No. : 003432628 Detail
APT8014L2FLLG: MOSFET N-CH 800V 52A TO-264MAX
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
APT8014L2FLLG
  • Qty
  • 0~30
Quick Details
Series: POWER MOS 7® Manufacturer: Microsemi Power Products Group
FET Type: MOSFET N-Channel, Metal Oxide Transistor Type: -
Gain : 19.5 dB Current - Collector (Ic) (Max): -
FET Feature: Standard Drain to Source Voltage (Vdss): 800V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): - Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 52A
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: - Current - Collector Cutoff (Max): -
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 160 mOhm @ 26A, 10V DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: -
Vgs(th) (Max) @ Id: 5V @ 5mA Gate Charge (Qg) @ Vgs: 285nC @ 10V
Frequency - Transition: - Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 7238pF @ 25V
Power - Max: 893W Mounting Type: Through Hole
Package / Case: TO-264-3, TO-264AA Supplier Device Package: 264 MAX? [L2]
Description
FET Type: MOSFET N-Channel, Metal Oxide
Transistor Type: -
Current - Collector (Ic) (Max): -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): -
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: -
Current - Collector Cutoff (Max): -
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: -
Frequency - Transition: -
FET Feature: Standard
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 52A
Packaging: Tube
Mounting Type: Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss): 800V
Manufacturer: Microsemi Power Products Group
Package / Case: TO-264-3, TO-264AA
Supplier Device Package: 264 MAX? [L2]
Series: POWER MOS 7®
Gate Charge (Qg) @ Vgs: 285nC @ 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 160 mOhm @ 26A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id: 5V @ 5mA
Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 7238pF @ 25V
Power - Max: 893W
Parameters:
Technical/Catalog InformationAPT8014L2FLLG
VendorMicrosemi-PPG
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Power - Max893W
PackagingTube