APTGF100DA120T1G
IGBT 1200V 130A 735W SP1
product image
APTGF100DA120T1G Picture
SeekIC No. : 004131799 Detail
APTGF100DA120T1G: IGBT 1200V 130A 735W SP1
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
APTGF100DA120T1G
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: - Manufacturer: Microsemi Power Products Group
IGBT Type: NPT Maximum Clock Frequency : 1400 MHz
Configuration: Single Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 1200V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 3.7V @ 15V, 100A Current - Collector (Ic) (Max): 130A
Current - Collector Cutoff (Max): 250µA Input Capacitance (Cies) @ Vce: 6.5nF @ 25V
Power - Max: 735W Input: Standard
NTC Thermistor: Yes Mounting Type: Chassis Mount
Package / Case: SP1
Description
Configuration: Single
Input: Standard
Mounting Type: Chassis Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 1200V
Series: -
Manufacturer: Microsemi Power Products Group
IGBT Type: NPT
Current - Collector Cutoff (Max): 250µA
NTC Thermistor: Yes
Input Capacitance (Cies) @ Vce: 6.5nF @ 25V
Current - Collector (Ic) (Max): 130A
Package / Case: SP1
Supplier Device Package: SP1
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 3.7V @ 15V, 100A
Power - Max: 735W
Parameters:
Technical/Catalog InformationAPTGF100DA120T1G
VendorMicrosemi-PPG
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Power - Max735W