APTGF100DU120TG
IGBT MODULE NPT DUAL 1200V SP4
product image
APTGF100DU120TG Picture
SeekIC No. : 004131577 Detail
APTGF100DU120TG: IGBT MODULE NPT DUAL 1200V SP4
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
APTGF100DU120TG
  • Qty
  • 0~10
Quick Details
Series: - Manufacturer: Microsemi Power Products Group
IGBT Type: NPT Configuration: Dual, Common Source
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 1200V Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 3.7V @ 15V, 100A
Current - Collector (Ic) (Max): 135A Interface Type : I2C, UART, SPI
Current - Collector Cutoff (Max): 350µA Input Capacitance (Cies) @ Vce: 6.9nF @ 25V
Power - Max: 568W Input: Standard
NTC Thermistor: Yes Mounting Type: Chassis Mount
Package / Case: SP4
Description
Input: Standard
Mounting Type: Chassis Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 1200V
Series: -
Manufacturer: Microsemi Power Products Group
IGBT Type: NPT
Configuration: Dual, Common Source
NTC Thermistor: Yes
Package / Case: SP4
Supplier Device Package: SP4
Current - Collector Cutoff (Max): 350µA
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 3.7V @ 15V, 100A
Current - Collector (Ic) (Max): 135A
Input Capacitance (Cies) @ Vce: 6.9nF @ 25V
Power - Max: 568W