APTGT450SK60G
IGBT 600V 550A 1750W SP6
product image
APTGT450SK60G Picture
SeekIC No. : 004131307 Detail
APTGT450SK60G: IGBT 600V 550A 1750W SP6
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
APTGT450SK60G
  • Qty
  • 0~10
Quick Details
Series: - Manufacturer: Microsemi Power Products Group
IGBT Type: Trench and Field Stop Configuration: Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 600V Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 1.8V @ 15V, 450A
Current - Collector (Ic) (Max): 550A Interface Type : CAN, SPI, UART
Current - Collector Cutoff (Max): 500µA Input Capacitance (Cies) @ Vce: 37nF @ 25V
Power - Max: 1750W Input: Standard
NTC Thermistor: No Mounting Type: Chassis Mount
Package / Case: SP6
Description
Configuration: Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 600V
Input: Standard
NTC Thermistor: No
Mounting Type: Chassis Mount
Series: -
Manufacturer: Microsemi Power Products Group
IGBT Type: Trench and Field Stop
Current - Collector Cutoff (Max): 500µA
Package / Case: SP6
Supplier Device Package: SP6
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 1.8V @ 15V, 450A
Current - Collector (Ic) (Max): 550A
Input Capacitance (Cies) @ Vce: 37nF @ 25V
Power - Max: 1750W