APTM100U13SG
MOSFET N-CH 1000V 65A J3
product image
APTM100U13SG Picture
SeekIC No. : 004130940 Detail
APTM100U13SG: MOSFET N-CH 1000V 65A J3
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
APTM100U13SG
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Manufacturer: Microsemi Power Products Group
FET Type: MOSFET N-Channel, Metal Oxide FET Feature: Logic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss): 1000V (1kV) Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 65A
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 145 mOhm @ 32.5A, 10V Vgs(th) (Max) @ Id: 4V @ 10mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs: 2000nC @ 10V Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 31600pF @ 25V
Package / Case : PGBA-516 Power - Max: 1250W
Mounting Type: Chassis Mount Package / Case: J3 Module
Supplier Device Package: Module
Description
Series: -
FET Type: MOSFET N-Channel, Metal Oxide
Mounting Type: Chassis Mount
Manufacturer: Microsemi Power Products Group
Drain to Source Voltage (Vdss): 1000V (1kV)
Packaging: Bulk
Vgs(th) (Max) @ Id: 4V @ 10mA
Power - Max: 1250W
FET Feature: Logic Level Gate
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 65A
Gate Charge (Qg) @ Vgs: 2000nC @ 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 145 mOhm @ 32.5A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 31600pF @ 25V
Package / Case: J3 Module
Parameters:
Technical/Catalog InformationAPTM100U13SG
VendorMicrosemi-PPG
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeChassis Mount
FET PolarityN-Channel
Power - Max1250W
PackagingBulk