APTM100UM60FAG
MOSFET N-CH 1000V 129A SP6
product image
APTM100UM60FAG Picture
SeekIC No. : 004130943 Detail
APTM100UM60FAG: MOSFET N-CH 1000V 129A SP6
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
APTM100UM60FAG
  • Qty
  • 0~10
Quick Details
Series: - Manufacturer: Microsemi Power Products Group
FET Type: MOSFET N-Channel, Metal Oxide FET Feature: Standard
Drain to Source Voltage (Vdss): 1000V (1kV) Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 129A
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 70 mOhm @ 64.5A, 10V Vgs(th) (Max) @ Id: 5V @ 15mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs: 1116nC @ 10V Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 31100pF @ 25V
Power - Max: 2272W Package / Case : PGBA-516
Mounting Type: Chassis Mount Package / Case: SP6
Supplier Device Package: SP6
Description
Series: -
FET Type: MOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET Feature: Standard
Mounting Type: Chassis Mount
Manufacturer: Microsemi Power Products Group
Drain to Source Voltage (Vdss): 1000V (1kV)
Packaging: Bulk
Package / Case: SP6
Supplier Device Package: SP6
Vgs(th) (Max) @ Id: 5V @ 15mA
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 129A
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 70 mOhm @ 64.5A, 10V
Gate Charge (Qg) @ Vgs: 1116nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 31100pF @ 25V
Power - Max: 2272W
Parameters:
Technical/Catalog InformationAPTM100UM60FAG
VendorMicrosemi-PPG
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeChassis Mount
FET PolarityN-Channel
Power - Max2272W
PackagingBulk