AQ11EM0R8BA1ME\500
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 150volts 0.8pF 0.1%
product image
AQ11EM0R8BA1ME\500 Picture
SeekIC No. : 00834889 Detail
AQ11EM0R8BA1ME\500: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 150volts 0.8pF 0.1%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AQ11EM0R8BA1ME\500
Mfg:
AVX
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Capacitance : 0.8 pF Tolerance : 0.1 pF
Voltage Rating : 150 Volts Temperature Coefficient / Code : 90 PPM / C
Case Code - in : 0505 Case Code - mm : 1414
Operating Temperature Range : - 55 C to + 175 C Product : RF Microwave MLCCs
Packaging : Reel
Description
Packaging : Reel
Tolerance : 0.1 pF
Capacitance : 0.8 pF
Product : RF Microwave MLCCs
Case Code - in : 0505
Case Code - mm : 1414
Voltage Rating : 150 Volts
Temperature Coefficient / Code : 90 PPM / C
Operating Temperature Range : - 55 C to + 175 C
Parameters:
Technical/Catalog InformationAQ11EM0R8BA1ME\500
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance0.80pF
Voltage - Rated 150V
Tolerance±0.1pF
Package / Case0.055" L x 0.055" W x 0.020" H (1.40mm x 1.40mm x 0.59mm)
Temperature CoefficientM
PackagingTape & Reel (TR)
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C