AQ125A221FAJME\500
CAP CER 220PF 50V 1% 0606
product image
AQ125A221FAJME\500 Picture
SeekIC No. : 002953594 Detail
AQ125A221FAJME\500: CAP CER 220PF 50V 1% 0606
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AQ125A221FAJME\500
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: AQ Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 220pF Voltage - Rated: 50V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±1%
Temperature Coefficient: A Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 175°C Applications: RF, Microwave, High Frequency
Ratings: - Package / Case: 0606 (1616 Metric)
Size / Dimension: 0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm) Height - Seated (Max): -
Thickness: - Thickness (Max): 0.057" (1.45mm)
Lead Spacing: - Features: High Q, Low Loss
Packaging: Tape & Reel (TR)
Description
Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Ratings: -
Height - Seated (Max): -
Thickness: -
Lead Spacing: -
Failure Rate: -
Voltage - Rated: 50V
Capacitance: 220pF
Packaging: Tape & Reel (TR)
Thickness (Max): 0.057" (1.45mm)
Applications: RF, Microwave, High Frequency
Features: High Q, Low Loss
Tolerance: ±1%
Size / Dimension: 0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Manufacturer: AVX Corporation
Temperature Coefficient: A
Operating Temperature: -55°C ~ 175°C
Series: AQ
Package / Case: 0606 (1616 Metric)
Parameters:
Technical/Catalog InformationAQ125A221FAJME\500
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance220pF
Voltage - Rated 50V
Tolerance±1%
Dielectric MaterialCeramic
Package / Case0.055" L x 0.055" W x 0.020" H (1.40mm x 1.40mm x 0.59mm)
Maximum Temperature-55°C ~ 175°C