AQ125A241FAJME\250V
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 240pF
product image
AQ125A241FAJME\250V Picture
SeekIC No. : 00862106 Detail
AQ125A241FAJME\250V: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 240pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AQ125A241FAJME\250V
Mfg:
AVX
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Capacitance : 240 pF Tolerance : 1 %
Packaging : Reel
Description
Voltage Rating : 50 Volts
Packaging : Reel
Tolerance : 1 %
Capacitance : 240 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationAQ125A241FAJME\250V
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance240pF
Voltage - Rated 50V
Tolerance±1%
Dielectric MaterialCeramic
Package / Case0.055" L x 0.055" W x 0.020" H (1.40mm x 1.40mm x 0.59mm)
PackagingTape & Reel (TR)
Maximum Temperature-55°C ~ 175°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.-
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesLow Loss
Lead Free StatusContains Lead
RoHS StatusRoHS Non-Compliant
Other Names AQ125A241FAJME\250V
AQ125A241FAJME\250V