AQ125A471FAJME
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT AQ125 470pF 50volts C0G 1%
product image
AQ125A471FAJME Picture
SeekIC No. : 00908887 Detail
AQ125A471FAJME: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT AQ125 470pF 50volts C0G 1%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AQ125A471FAJME
Mfg:
AVX
Quick Details
Capacitance : 470 pF Tolerance : 1 %
Voltage Rating : 50 Volts Temperature Coefficient / Code : 0 PPM / C
Case Code - in : 0505 Case Code - mm : 1414
Operating Temperature Range : - 55 C to + 175 C Product : RF Microwave MLCCs
Packaging : Reel
Description
Voltage Rating : 50 Volts
Packaging : Reel
Capacitance : 470 pF
Tolerance : 1 %
Product : RF Microwave MLCCs
Case Code - in : 0505
Case Code - mm : 1414
Operating Temperature Range : - 55 C to + 175 C
Temperature Coefficient / Code : 0 PPM / C
Parameters:
Technical/Catalog InformationAQ125A471FAJME
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance470pF
Voltage - Rated 50V
Tolerance±1%
Dielectric MaterialCeramic
Package / Case0.055" L x 0.055" W x 0.020" H (1.40mm x 1.40mm x 0.59mm)
PackagingTape & Reel (TR)
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C