AQ125A471KAJME
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 50V 470pF 10%
product image
AQ125A471KAJME Picture
SeekIC No. : 00902196 Detail
AQ125A471KAJME: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 50V 470pF 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AQ125A471KAJME
Mfg:
AVX
Quick Details
Capacitance : 470 pF Tolerance : 10 %
Voltage Rating : 50 Volts Temperature Coefficient / Code : 0 PPM / C
Case Code - in : 0505 Case Code - mm : 1414
Operating Temperature Range : - 55 C to + 175 C Product : RF Microwave MLCCs
Packaging : Reel
Description
Voltage Rating : 50 Volts
Packaging : Reel
Tolerance : 10 %
Capacitance : 470 pF
Product : RF Microwave MLCCs
Case Code - in : 0505
Case Code - mm : 1414
Operating Temperature Range : - 55 C to + 175 C
Temperature Coefficient / Code : 0 PPM / C
Parameters:
Technical/Catalog InformationAQ125A471KAJME
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance470pF
Voltage - Rated 50V
Tolerance±10%
Package / Case0.055" L x 0.055" W x 0.020" H (1.40mm x 1.40mm x 0.59mm)
Temperature CoefficientA
PackagingTape & Reel (TR)
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C