AQ125C152KAJME
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 50V 1500pF 10%
product image
AQ125C152KAJME Picture
SeekIC No. : 00898445 Detail
AQ125C152KAJME: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 50V 1500pF 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AQ125C152KAJME
Quick Details
Capacitance : 1500 pF Tolerance : 10 %
Voltage Rating : 50 Volts Temperature Coefficient / Code : 15 %
Case Code - in : 0505 Case Code - mm : 1414
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Product : RF Microwave MLCCs
Voltage Rating : 50 Volts
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Packaging : Reel
Tolerance : 10 %
Capacitance : 1500 pF
Case Code - mm : 1414
Temperature Coefficient / Code : 15 %
Parameters:
Technical/Catalog InformationAQ125C152KAJME
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance1500pF
Voltage - Rated 50V
Tolerance±10%
Dielectric MaterialCeramic
Package / Case0.055" L x 0.055" W x 0.020" H (1.40mm x 1.40mm x 0.59mm)
PackagingTape & Reel (TR)
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C