AQ147M6R8BAJME\500
CAP CER 6.8PF 500V 1111
product image
AQ147M6R8BAJME\500 Picture
SeekIC No. : 002952751 Detail
AQ147M6R8BAJME\500: CAP CER 6.8PF 500V 1111
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AQ147M6R8BAJME\500
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: AQ Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 6.8pF Dimensions : 120.4 mm L
Voltage - Rated: 500V Tolerance: ±0.1pF
Temperature Coefficient: M Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 175°C Applications: RF, Microwave, High Frequency
Ratings: - Package / Case: 1111 (2828 Metric)
Size / Dimension: 0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm) Height - Seated (Max): -
Thickness: - Thickness (Max): 0.102" (2.59mm)
Lead Spacing: - Features: High Q, Low Loss
Packaging: Tape & Reel (TR)
Description
Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Ratings: -
Height - Seated (Max): -
Thickness: -
Lead Spacing: -
Failure Rate: -
Capacitance: 6.8pF
Tolerance: ±0.1pF
Packaging: Tape & Reel (TR)
Applications: RF, Microwave, High Frequency
Features: High Q, Low Loss
Voltage - Rated: 500V
Package / Case: 1111 (2828 Metric)
Size / Dimension: 0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Thickness (Max): 0.102" (2.59mm)
Manufacturer: AVX Corporation
Temperature Coefficient: M
Operating Temperature: -55°C ~ 175°C
Series: AQ
Parameters:
Technical/Catalog InformationAQ147M6R8BAJME\500
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance6.8pF
Voltage - Rated 500V
Tolerance±0.10pF
Dielectric MaterialCeramic
Package / Case0.110" L x 0.110" W x 0.030" H (2.79mm x 2.79mm x 0.76mm)
Maximum Temperature-55°C ~ 175°C