AQ147M750FAJME
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT AQ147 75pF 500volts C0G 1%
product image
AQ147M750FAJME Picture
SeekIC No. : 00901291 Detail
AQ147M750FAJME: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT AQ147 75pF 500volts C0G 1%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AQ147M750FAJME
Mfg:
AVX
Quick Details
Capacitance : 75 pF Tolerance : 1 %
Voltage Rating : 500 Volts Temperature Coefficient / Code : 90 PPM / C
Case Code - in : 1111 Case Code - mm : 2828
Operating Temperature Range : - 55 C to + 175 C Product : RF Microwave MLCCs
Packaging : Reel
Description
Packaging : Reel
Tolerance : 1 %
Voltage Rating : 500 Volts
Product : RF Microwave MLCCs
Case Code - in : 1111
Case Code - mm : 2828
Capacitance : 75 pF
Temperature Coefficient / Code : 90 PPM / C
Operating Temperature Range : - 55 C to + 175 C
Parameters:
Technical/Catalog InformationAQ147M750FAJME
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance75pF
Voltage - Rated 500V
Tolerance±1%
Dielectric MaterialCeramic
Package / Case0.110" L x 0.110" W x 0.030" H (2.79mm x 2.79mm x 0.76mm)
PackagingTape & Reel (TR)
Maximum Temperature-55°C ~ 175°C