AQ149A111JAJME
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT AQ149 110pF 300volts C0G 5%
product image
AQ149A111JAJME Picture
SeekIC No. : 00900003 Detail
AQ149A111JAJME: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT AQ149 110pF 300volts C0G 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AQ149A111JAJME
Mfg:
AVX
Quick Details
Capacitance : 110 pF Tolerance : 5 %
Voltage Rating : 300 Volts Temperature Coefficient / Code : 0 PPM / C
Case Code - in : 1111 Case Code - mm : 2828
Operating Temperature Range : - 55 C to + 175 C Product : RF Microwave MLCCs
Packaging : Reel
Description
Tolerance : 5 %
Packaging : Reel
Product : RF Microwave MLCCs
Case Code - in : 1111
Case Code - mm : 2828
Capacitance : 110 pF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 175 C
Temperature Coefficient / Code : 0 PPM / C
Voltage Rating : 300 Volts
Parameters:
Technical/Catalog InformationAQ149A111JAJME
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance110pF
Voltage - Rated 300V
Tolerance±5%
Dielectric MaterialCeramic
Package / Case0.110" L x 0.110" W x 0.030" H (2.79mm x 2.79mm x 0.76mm)
PackagingTape & Reel (TR)
Maximum Temperature-55°C ~ 175°C