AS58C1001F-15IT
Features: High speed: 150, 200, and 250ns Data Retention: 10 Years Low power dissipation, active current (20mW/MHz (TYP)),standby current (100W(MAX)) Single +5V (+10%) power supply Data Polling and Ready/Busy Signals Erase/Write Endurance (10,000 cycles in a page mode) Software Data protection Alg...
product image
AS58C1001F-15IT Picture
SeekIC No. : 004288396 Detail
AS58C1001F-15IT: Features: High speed: 150, 200, and 250ns Data Retention: 10 Years Low power dissipation, active current (20mW/MHz (TYP)),standby current (100W(MAX)) Single +5V (+10%) power supply Data Polling and ...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AS58C1001F-15IT
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
 High speed:  150, 200, and 250ns
Data Retention: 10 Years
Low power dissipation, active current (20mW/MHz (TYP)),standby current (100W(MAX))
Single +5V (+10%) power supply
Data Polling and Ready/Busy Signals
  Erase/Write Endurance (10,000 cycles in a page mode)
Software Data protection Algorithm
 Data Protection Circuitry during power on/off
  Hardware Data Protection with RES pin
Automatic Programming: Automatic Page Write: 10ms (MAX) 128 Byte page size
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Voltage on Vcc Supply Relative to Vss................-0.5V to +7.0V1
Voltage on any pin Relative to Vss.....................-0.6V to +7.0V1
Storage Temperature ...................................-65°C to +150°C
Operating Temperature Range....................-55 °C to +125 °C
Soldering Temperature Range........................................260 °C
Maximum Junction Temperature**................................+150°C