AT24C01-10SC-1.8
IC SEEPROM 1K 1.8V SO-8
product image
AT24C01-10SC-1.8 Picture
SeekIC No. : 004289408 Detail
AT24C01-10SC-1.8: IC SEEPROM 1K 1.8V SO-8
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AT24C01-10SC-1.8
Mfg:
Atmel
Parameters:
Technical/Catalog InformationAT24C01-10SC-1.8
Memory TypeEEPROM
Memory Size1K (128 x 8)
Speed100kHz, 400kHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Package / Case8-SOIC
PackagingTube
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C