AT24C01A-10SI-1.8
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8SOIC
product image
AT24C01A-10SI-1.8 Picture
SeekIC No. : 003557361 Detail
AT24C01A-10SI-1.8: IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AT24C01A-10SI-1.8
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Manufacturer: Atmel
Format - Memory: EEPROMs - Serial Memory Type: EEPROM
Memory Size: 1K (128 x 8) THD plus Noise : 1.5 %, 0.4 %
Speed: 100kHz, 400kHz Interface: I²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply: 1.8 V ~ 5.5 V Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Supplier Device Package: 8-SOIC
Description
Series: -
Format - Memory: EEPROMs - Serial
Memory Type: EEPROM
Memory Size: 1K (128 x 8)
Voltage - Supply: 1.8 V ~ 5.5 V
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Interface: I²C, 2-Wire Serial
Speed: 100kHz, 400kHz
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging: Tube
Supplier Device Package: 8-SOIC
Manufacturer: Atmel
Parameters:
Technical/Catalog InformationAT24C01A-10SI-1.8
Memory TypeEEPROM
Memory Size1K (128 x 8)
Speed100kHz, 400kHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Package / Case8-SOIC
PackagingTube
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V