AT24C01AY1-10YI-2.7
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8MAP
product image
AT24C01AY1-10YI-2.7 Picture
SeekIC No. : 003550753 Detail
AT24C01AY1-10YI-2.7: IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8MAP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AT24C01AY1-10YI-2.7
Memory Size: 1K (128 x 8) Speed: 400kHz
THD plus Noise : 1.5 %, 0.4 % Interface: I²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply: 2.7 V ~ 5.5 V Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Package / Case: 8-UDFN Exposed Pad Supplier Device Package: 8-MAP (3x4.9)
Memory Type: EEPROM
Memory Size: 1K (128 x 8)
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Speed: 400kHz
Manufacturer: Atmel
Voltage - Supply: 2.7 V ~ 5.5 V
Package / Case: 8-UDFN Exposed Pad
Supplier Device Package: 8-MAP (3x4.9)
Parameters:
Technical/Catalog InformationAT24C01AY1-10YI-2.7
Memory TypeEEPROM
Memory Size1K (128 x 8)
Speed400kHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Package / Case8-MAP
PackagingTube
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V