AT24C02-10PI-2.5
IC SEEPROM 2K 2.5V 8DIP
product image
AT24C02-10PI-2.5 Picture
SeekIC No. : 004289421 Detail
AT24C02-10PI-2.5: IC SEEPROM 2K 2.5V 8DIP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AT24C02-10PI-2.5
Mfg:
Atmel
Parameters:
Technical/Catalog InformationAT24C02-10PI-2.5
Memory TypeEEPROM
Memory Size2K (256 x 8)
Speed100kHz, 400kHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Package / Case8-DIP
PackagingTube
Voltage - Supply2.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C