AT24C02B-10PU-1.8
product image
AT24C02B-10PU-1.8 Picture
SeekIC No. : 004289434 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AT24C02B-10PU-1.8
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Pinout
  Connection Diagram
Description
Features of the AT24C02B-10PU-1.8 are:(1)Low-voltage and Standard-voltage Operation: 1.8 (VCC = 1.8V to 5.5V);(2)Two-wire Serial Interface;(3)Schmitt Trigger, Filtered Inputs for Noise Suppression;(4)Bidirectional Data Transfer Protocol;(5)1000 kHz (5V) and 400 kHz (1.8V, 2.5V) Compatibility;(6)Write Protect Pin for Hardware Data Protection;(7)8-byte Page (2K) Write Modes;(8)Partial Page Writes Allowed;(9)Self-timed Write Cycle (5 ms max);(10)Automotive Grade and Lead-free/Halogen-free Devices Available;(11)Die Sales: Wafer Form, Waffle Pack and Bumped Wafers.
The absolute maximum ratings of the AT24C02B-10PU-1.8 can be summarized as:(1)Operating Temperature: -55°C to +125°C;(2)Storage Temperature: -65°C to +150°C;(3)Voltage on Any Pin with Respect to Ground: -1.0 V to +7.0 V;(4)Maximum Operating Voltage: 6.25 V;(5)DC Output Current: 5.0 mA. If you want to know more information such as the electrical characteristics about it, please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com.