AT24C02BY1-10YU-1.8
IC SRL EEPROM 2K 1.8V 8MAP
product image
AT24C02BY1-10YU-1.8 Picture
SeekIC No. : 004289436 Detail
AT24C02BY1-10YU-1.8: IC SRL EEPROM 2K 1.8V 8MAP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AT24C02BY1-10YU-1.8
Mfg:
Atmel
Parameters:
Technical/Catalog InformationAT24C02BY1-10YU-1.8
Memory TypeEEPROM
Memory Size2K (256 x 8)
Speed400kHz, 1MHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Package / Case8-MAP
PackagingTube
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C