AT24C256W-10SU-2.7
IC EEPROM 256KBIT 1MHZ 8SOIC
product image
AT24C256W-10SU-2.7 Picture
SeekIC No. : 003550775 Detail
AT24C256W-10SU-2.7: IC EEPROM 256KBIT 1MHZ 8SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AT24C256W-10SU-2.7
Quick Details
Series: - Manufacturer: Atmel
Format - Memory: EEPROMs - Serial Memory Type: EEPROM
Memory Size: 256K (32K x 8) THD plus Noise : 1.5 %, 0.4 %
Speed: 400kHz, 1MHz Interface: I²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply: 2.7 V ~ 5.5 V Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Package / Case: 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width) Supplier Device Package: 8-SOIC
Description
Series: -
Format - Memory: EEPROMs - Serial
Memory Type: EEPROM
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Interface: I²C, 2-Wire Serial
Packaging: Tube
Speed: 400kHz, 1MHz
Package / Case: 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package: 8-SOIC
Memory Size: 256K (32K x 8)
Manufacturer: Atmel
Voltage - Supply: 2.7 V ~ 5.5 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationAT24C256W-10SU-2.7
Memory TypeEEPROM
Memory Size256K (32K x 8)
Speed400kHz, 1MHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Package / Case8-SOIC
PackagingTube
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V