AT24C512BN-SH25-B
EEPROM 512K 2-WIRE 65 536 x 8 2.5V
product image
AT24C512BN-SH25-B Picture
SeekIC No. : 00460051 Detail
AT24C512BN-SH25-B: EEPROM 512K 2-WIRE 65 536 x 8 2.5V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AT24C512BN-SH25-B
Mfg:
Atmel
Quick Details
Memory Size : 512 Kbit Organization : 64 K x 8
Data Retention : 40 Years Maximum Clock Frequency : 1 MHz
Maximum Operating Current : 3 mA Operating Supply Voltage : 3.3 V, 5 V
Maximum Operating Temperature : + 85 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOIC EIAJ
Description
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT
Memory Size : 512 Kbit
Organization : 64 K x 8
Maximum Operating Current : 3 mA
Operating Supply Voltage : 3.3 V, 5 V
Maximum Clock Frequency : 1 MHz
Data Retention : 40 Years
Package / Case : SOIC EIAJ
Description
The AT24C512BN-SH25-B  provides 524,288 bits of serial electrically erasable and programmable read only memory (EEPROM) organized as 65,536 words of 8 bits each. The AT24C512BN-SH25-B's cascadable feature allows up to eight devices to share a common two-wire bus. The device is optimized for use in many industrial and commercial applications where low-power and low-voltage operation are essential. AT24C512BN-SH25-B are available in space-saving 8-pin PDIP, 8-lead JEDEC SOIC, 8-lead EIAJ SOIC, 8-lead TSSOP,8-ball dBGA2 and 8-lead Ultra Thin SAP packages. In addition, the entire family is available in 1.8V (1.8V to 3.6V) and 2.5V (2.5V to 5.5V) versions.
The feature of the AT24C512BN-SH25-B are:(1)Internally Organized 65,536 x 8; (2)Two-wire Serial Interface; (3)Schmitt Triggers, Filtered Inputs for Noise Suppression; (4)Bidirectional Data Transfer Protocol; (5)1 MHz (2.5V, 5.5V), 400 kHz (1.8V) Compatibility; (6)Write Protect Pin for Hardware and Software Data Protection; (7)128-byte Page Write Mode (Partial Page Writes Allowed); (8)Self-timed Write Cycle (5 ms Max); (9)Lead-free/Halogen-free Devices ; (10)8-lead PDIP, 8-lead JEDEC SOIC, 8-lead EIAJ SOIC, 8-lead TSSOP, 8-ball dBGA2, and ;8-lead Ultra Thin Small Array (SAP) Packages; (11)Die Sales: Wafer Form, Waffle Pack and Bumped Die.
The absolute maximum ratings of the AT24C512BN-SH25-B can be summarized as:(1)Operating Temperature:55°C to +125.; (2)Storage Temperature :65°C to +150°C; (3)Voltage on Any Pin with Respect to Ground:1.0V to +7.0V; (4)Maximum Operating Voltage: 6.25V; (5)DC Output Current:5.0 mA.
Parameters:
Technical/Catalog InformationAT24C512BN-SH25-B
Memory TypeEEPROM
Memory Size512K (64K x 8)
Speed1MHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Package / Case8-SOIC
PackagingTube
Voltage - Supply2.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C