AT25256A-10PU-2.7
EEPROM NIPDAU 2.7V - 10MS 2.7V
product image
AT25256A-10PU-2.7 Picture
SeekIC No. : 00459390 Detail
AT25256A-10PU-2.7: EEPROM NIPDAU 2.7V - 10MS 2.7V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AT25256A-10PU-2.7
Mfg:
Atmel
Quick Details
Memory Size : 256 Kbit Organization : 32 K x 8
Data Retention : 100 Years Maximum Clock Frequency : 10 MHz
Maximum Operating Current : 10 mA Operating Supply Voltage : 3.3 V, 5 V
Maximum Operating Temperature : + 85 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : PDIP-8
Description
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : Through Hole
Package / Case : PDIP-8
Maximum Clock Frequency : 10 MHz
Data Retention : 100 Years
Operating Supply Voltage : 3.3 V, 5 V
Memory Size : 256 Kbit
Organization : 32 K x 8
Maximum Operating Current : 10 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationAT25256A-10PU-2.7
Memory TypeEEPROM
Memory Size256K (32K x 8)
Speed10MHz, 20MHz
InterfaceSPI, 3-Wire Serial
Package / Case8-DIP
PackagingTube
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C