AT25640A-10PU-1.8
EEPROM 64K SPI 1M CYCLES - 10MS 1.8V
product image
AT25640A-10PU-1.8 Picture
SeekIC No. : 00459726 Detail
AT25640A-10PU-1.8: EEPROM 64K SPI 1M CYCLES - 10MS 1.8V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AT25640A-10PU-1.8
Mfg:
Atmel
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Memory Size : 64 Kbit Organization : 8 K x 8
Data Retention : 100 Years Maximum Clock Frequency : 5 MHz
Maximum Operating Current : 10 mA Operating Supply Voltage : 2.5 V, 3.3 V, 5 V
Maximum Operating Temperature : + 85 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : PDIP-8
Description
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : Through Hole
Package / Case : PDIP-8
Data Retention : 100 Years
Operating Supply Voltage : 2.5 V, 3.3 V, 5 V
Maximum Clock Frequency : 5 MHz
Memory Size : 64 Kbit
Organization : 8 K x 8
Maximum Operating Current : 10 mA
Pinout
  Connection Diagram
Description
Features of the AT25640A-10PU-1.8 are:(1)serial peripheral interface (SPI) compatible;(2)supports SPI modes 0 (0,0) and 3 (1,1)-data sheet describes mode 0 operation;(3)medium-voltage and standard-voltage operation-2.7 (Vcc=2.7V to 5.5V);(4)extended temperature range -40°C to 125°C;(5)5.0 MHz clock rate;(6)32-byte page mode;(7)block write protection-protect 1/4, 1/2, or entire array;(8)self-timed write cycle (2 ms [5V] typical);(9)8-lead PDIP, 8-lead JEDEC SOIC packages and 8-lead TSSOP packages.
The absolute maximum ratings of the AT25640A-10PU-1.8 can be summarized as:(1)operating temperature:-40°C to +125°C;(2)storage temperature:-65°C to +150°C;(3)voltage on any pin with respect to ground:-1.0V to +7.0V;(4)maximum operating voltage:6.25 V;(5)DC output current:5.0 mA.If you want to know more information such as the electrical characteristics about the AT25640A-10PU-1.8, please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com.
Parameters:
Technical/Catalog InformationAT25640A-10PU-1.8
VendorAtmel
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Memory TypeEEPROM
Memory Size64K (8K x 8)
Speed5MHz, 10MHz, 20MHz
InterfaceSPI, 3-Wire Serial
Package / Case8-DIP
PackagingTube
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C