AT25HP512-10PI-2.7
IC EEPROM 512KBIT 10MHZ 8DIP
product image
AT25HP512-10PI-2.7 Picture
SeekIC No. : 003557343 Detail
AT25HP512-10PI-2.7: IC EEPROM 512KBIT 10MHZ 8DIP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AT25HP512-10PI-2.7
Quick Details
Series: - Manufacturer: Atmel
Format - Memory: EEPROMs - Serial Memory Type: EEPROM
Memory Size: 512K (64K x 8) Speed: 5MHz, 10MHz
THD plus Noise : 1.5 %, 0.4 % Interface: SPI, 3-Wire Serial
Voltage - Supply: 2.7 V ~ 5.5 V Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Package / Case: 8-DIP (0.300", 7.62mm) Supplier Device Package: 8-PDIP
Description
Series: -
Format - Memory: EEPROMs - Serial
Memory Type: EEPROM
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Packaging: Tube
Package / Case: 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package: 8-PDIP
Interface: SPI, 3-Wire Serial
Memory Size: 512K (64K x 8)
Speed: 5MHz, 10MHz
Manufacturer: Atmel
Voltage - Supply: 2.7 V ~ 5.5 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationAT25HP512-10PI-2.7
Memory TypeEEPROM
Memory Size512K (64K x 8)
Speed5MHz, 10MHz
InterfaceSPI, 3-Wire Serial
Package / Case8-DIP
PackagingTube
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V