AT25P1024C1-10CI-1.8
IC EEPROM 1MBIT 2.1MHZ 8LAP
product image
AT25P1024C1-10CI-1.8 Picture
SeekIC No. : 003557348 Detail
AT25P1024C1-10CI-1.8: IC EEPROM 1MBIT 2.1MHZ 8LAP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AT25P1024C1-10CI-1.8
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Manufacturer: Atmel
Format - Memory: EEPROMs - Serial Memory Type: EEPROM
Memory Size: 1M (128K x 8) Speed: 500kHz, 2.1MHz
THD plus Noise : 1.5 %, 0.4 % Interface: SPI, 3-Wire Serial
Voltage - Supply: 1.8 V ~ 3.6 V Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Package / Case: 8-TDFN Supplier Device Package: 8-LAP (5x8)
Description
Series: -
Format - Memory: EEPROMs - Serial
Memory Type: EEPROM
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Packaging: Tube
Interface: SPI, 3-Wire Serial
Memory Size: 1M (128K x 8)
Manufacturer: Atmel
Voltage - Supply: 1.8 V ~ 3.6 V
Speed: 500kHz, 2.1MHz
Package / Case: 8-TDFN
Supplier Device Package: 8-LAP (5x8)
Parameters:
Technical/Catalog InformationAT25P1024C1-10CI-1.8
VendorAtmel
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Memory TypeEEPROM
Memory Size1M (128K x 8)
Speed500kHz, 2.1MHz
InterfaceSPI, 3-Wire Serial
Package / Case8-LAP
PackagingTube
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.6 V