AT27BV020-15JC
EPROM 2M bit
product image
AT27BV020-15JC Picture
SeekIC No. : 00464464 Detail
AT27BV020-15JC: EPROM 2M bit
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AT27BV020-15JC
Mfg:
Atmel
Quick Details
Type : OTP Memory Size : 2 Mb
Organization : 256 K x 8 Interface Type : Parallel
Operating Current : 25 mA Programming Voltage : 13 V
Operating Supply Voltage : 2.7 V to 3.6 V Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : PLCC-32
Description
Type : OTP
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT
Memory Size : 2 Mb
Organization : 256 K x 8
Interface Type : Parallel
Operating Current : 25 mA
Programming Voltage : 13 V
Package / Case : PLCC-32
Operating Supply Voltage : 2.7 V to 3.6 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationAT27BV020-15JC
Memory Size2M (256K x 8)
Speed150ns
InterfaceParallel
Package / Case32-PLCC
PackagingTube
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V, 4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C