AT27BV1024-12VC
IC OTP 1MBIT 120NS 40VSOP
product image
AT27BV1024-12VC Picture
SeekIC No. : 003551631 Detail
AT27BV1024-12VC: IC OTP 1MBIT 120NS 40VSOP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AT27BV1024-12VC
Quick Details
Series: - Manufacturer: Atmel
Format - Memory: EPROMs Memory Type: EPROM OTP
Available Set Gain : 5.9 dB Memory Size: 1M (64K x 16)
Speed: 120ns Interface: Parallel
Voltage - Supply: 2.7 V ~ 3.6 V, 4.5 V ~ 5.5 V Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Package / Case: 40-TFSOP (0.488", 12.40mm Width) Supplier Device Package: 40-VSOP
Description
Series: -
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Interface: Parallel
Packaging: Tray
Manufacturer: Atmel
Memory Size: 1M (64K x 16)
Format - Memory: EPROMs
Memory Type: EPROM OTP
Speed: 120ns
Voltage - Supply: 2.7 V ~ 3.6 V, 4.5 V ~ 5.5 V
Package / Case: 40-TFSOP (0.488", 12.40mm Width)
Supplier Device Package: 40-VSOP
Parameters:
Technical/Catalog InformationAT27BV1024-12VC
Memory TypeOTP EPROM
Memory Size1M (64K x 16)
Speed120ns
InterfaceParallel
Package / Case40-VSOP
PackagingTray