AT27BV1024-90VC
EPROM 1M bit
product image
AT27BV1024-90VC Picture
SeekIC No. : 00464404 Detail
AT27BV1024-90VC: EPROM 1M bit
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AT27BV1024-90VC
Mfg:
Atmel
Quick Details
Type : OTP Memory Size : 1 Kb
Organization : 64 Kbit x 16 Interface Type : Parallel
Operating Current : 30 mA Programming Voltage : 13 V
Operating Supply Voltage : 2.7 V to 3.6 V Maximum Operating Temperature : + 70 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : VSOP-40
Description
Type : OTP
Maximum Operating Temperature : + 70 C
Mounting Style : SMD/SMT
Interface Type : Parallel
Programming Voltage : 13 V
Operating Current : 30 mA
Operating Supply Voltage : 2.7 V to 3.6 V
Organization : 64 Kbit x 16
Package / Case : VSOP-40
Memory Size : 1 Kb
Parameters:
Technical/Catalog InformationAT27BV1024-90VC
Memory TypeOTP EPROM
Memory Size1M (64K x 16)
Speed90ns
InterfaceParallel
Package / Case40-VSOP
PackagingTray
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V, 4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C