AT27BV256-12TC
IC OTP 256KBIT 120NS 28TSOP
product image
AT27BV256-12TC Picture
SeekIC No. : 003550538 Detail
AT27BV256-12TC: IC OTP 256KBIT 120NS 28TSOP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AT27BV256-12TC
Quick Details
Series: - Manufacturer: Atmel
Format - Memory: EPROMs Memory Type: EPROM OTP
Available Set Gain : 5.9 dB Memory Size: 256K (32K x 8)
Speed: 120ns Interface: Parallel
Voltage - Supply: 2.7 V ~ 3.6 V, 4.5 V ~ 5.5 V Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Package / Case: 28-TSSOP (0.465", 11.8mm Width) Supplier Device Package: 28-TSOP
Description
Series: -
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Memory Size: 256K (32K x 8)
Interface: Parallel
Packaging: Tray
Manufacturer: Atmel
Package / Case: 28-TSSOP (0.465", 11.8mm Width)
Format - Memory: EPROMs
Memory Type: EPROM OTP
Speed: 120ns
Voltage - Supply: 2.7 V ~ 3.6 V, 4.5 V ~ 5.5 V
Supplier Device Package: 28-TSOP
Parameters:
Technical/Catalog InformationAT27BV256-12TC
Memory TypeOTP EPROM
Memory Size256K (32K x 8)
Speed120ns
InterfaceParallel
Package / Case28-TSOP
PackagingTray