AT27C512R-12JI
EPROM 512k bit
product image
AT27C512R-12JI Picture
SeekIC No. : 00464446 Detail
AT27C512R-12JI: EPROM 512k bit
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AT27C512R-12JI
Mfg:
Atmel
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Type : OTP Memory Size : 64 KB
Organization : 64 Kbit x 8 Interface Type : Parallel
Operating Current : 20 mA Programming Voltage : 13 V
Operating Supply Voltage : 2.7 V to 3.6 V Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : PLCC-32
Description
Type : OTP
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT
Interface Type : Parallel
Programming Voltage : 13 V
Package / Case : PLCC-32
Operating Current : 20 mA
Operating Supply Voltage : 2.7 V to 3.6 V
Organization : 64 Kbit x 8
Memory Size : 64 KB
Parameters:
Technical/Catalog InformationAT27C512R-12JI
VendorAtmel
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Memory TypeOTP EPROM
Memory Size512K (64K x 8)
Speed120ns
InterfaceParallel
Package / Case32-PLCC
PackagingTube
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C