AT27LV256A-55RC
IC OTP 256KBIT 55NS 28SOIC
product image
AT27LV256A-55RC Picture
SeekIC No. : 003551536 Detail
AT27LV256A-55RC: IC OTP 256KBIT 55NS 28SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AT27LV256A-55RC
Quick Details
Series: - Manufacturer: Atmel
Format - Memory: EPROMs Memory Type: EPROM OTP
Memory Size: 256K (32K x 8) THD plus Noise : 1.5 %, 0.4 %
Speed: 55ns Interface: Parallel
Voltage - Supply: 3 V ~ 3.6 V, 4.5 V ~ 5.5 V Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Package / Case: 28-SOIC (0.342", 8.69mm Width) Supplier Device Package: 28-SOIC W
Description
Series: -
Packaging: Tube
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Speed: 55ns
Manufacturer: Atmel
Format - Memory: EPROMs
Memory Type: EPROM OTP
Voltage - Supply: 3 V ~ 3.6 V, 4.5 V ~ 5.5 V
Supplier Device Package: 28-SOIC W
Package / Case: 28-SOIC (0.342", 8.69mm Width)
Parameters:
Technical/Catalog InformationAT27LV256A-55RC
InterfaceParallel
Package / Case28-SOIC
PackagingTube