AT29C040A-12TI
Flash 4M (512kx8)
product image
AT29C040A-12TI Picture
SeekIC No. : 00468391 Detail
AT29C040A-12TI: Flash 4M (512kx8)
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AT29C040A-12TI
Mfg:
Atmel
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Data Bus Width : 8 bit Memory Type : NOR Flash
Memory Size : 512 K Architecture : Sectored
Interface Type : SPI Access Time : 90 ns
Supply Voltage - Max : 5.5 V Supply Voltage - Min : 4.5 V
Maximum Operating Current : 40 mA Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : TSOP-28
Description
Timing Type :
Packaging :
Mounting Style : SMD/SMT
Interface Type : SPI
Operating Temperature : + 85 C
Access Time : 90 ns
Memory Type : NOR Flash
Architecture : Sectored
Data Bus Width : 8 bit
Supply Voltage - Max : 5.5 V
Supply Voltage - Min : 4.5 V
Package / Case : TSOP-28
Maximum Operating Current : 40 mA