AT29LV040A-15TI
Flash 4M(512Kx8) 3.3V 150NS IND TEMP
product image
AT29LV040A-15TI Picture
SeekIC No. : 00468983 Detail
AT29LV040A-15TI: Flash 4M(512Kx8) 3.3V 150NS IND TEMP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AT29LV040A-15TI
Mfg:
Atmel
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Data Bus Width : 8 bit Memory Type : NOR Flash
Memory Size : 256 K Architecture : Sectored
Interface Type : SPI Access Time : 150 ns
Supply Voltage - Max : 3.6 V Supply Voltage - Min : 3 V
Maximum Operating Current : 15 mA Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : TSOP-28
Description
Timing Type :
Packaging :
Supply Voltage - Max : 3.6 V
Mounting Style : SMD/SMT
Interface Type : SPI
Operating Temperature : + 85 C
Memory Type : NOR Flash
Architecture : Sectored
Maximum Operating Current : 15 mA
Data Bus Width : 8 bit
Supply Voltage - Min : 3 V
Package / Case : TSOP-28
Memory Size : 256 K
Access Time : 150 ns
Parameters:
Technical/Catalog InformationAT29LV040A-15TI
VendorAtmel
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Memory TypeFLASH
Memory Size4M (512K x 8)
Speed150ns
InterfaceParallel
Package / Case32-TSOP
PackagingTray
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C