AT34C02-10PI-2.7
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8DIP
product image
AT34C02-10PI-2.7 Picture
SeekIC No. : 003550854 Detail
AT34C02-10PI-2.7: IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8DIP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AT34C02-10PI-2.7
Memory Size: 2K (256 x 8) Speed: 400kHz
THD plus Noise : 1.5 %, 0.4 % Interface: I²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply: 2.7 V ~ 5.5 V Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Package / Case: 8-DIP (0.300", 7.62mm) Supplier Device Package: 8-PDIP
Memory Type: EEPROM
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Speed: 400kHz
Packaging: Tube
Package / Case: 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package: 8-PDIP
Manufacturer: Atmel
Voltage - Supply: 2.7 V ~ 5.5 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationAT34C02-10PI-2.7
Memory Size2K (256 x 8)
Speed400kHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Package / Case8-DIP
PackagingTube
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V