AT34C02-10TC-1.8
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TSSOP
product image
AT34C02-10TC-1.8 Picture
SeekIC No. : 003550856 Detail
AT34C02-10TC-1.8: IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TSSOP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AT34C02-10TC-1.8
Memory Size: 2K (256 x 8) THD plus Noise : 1.5 %, 0.4 %
Speed: 100kHz, 400kHz Interface: I²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply: 1.8 V ~ 5.5 V Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Package / Case: 8-TSSOP Supplier Device Package: 8-TSSOP
Memory Type: EEPROM
Voltage - Supply: 1.8 V ~ 5.5 V
Interface: I²C, 2-Wire Serial
Speed: 100kHz, 400kHz
Memory Size: 2K (256 x 8)
Packaging: Tube
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Supplier Device Package: 8-TSSOP
Manufacturer: Atmel
Package / Case: 8-TSSOP
Parameters:
Technical/Catalog InformationAT34C02-10TC-1.8
Memory Size2K (256 x 8)
Speed100kHz, 400kHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Package / Case8-TSSOP
PackagingTube
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V