AT34C02-10TC-2.7
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TSSOP
product image
AT34C02-10TC-2.7 Picture
SeekIC No. : 003550857 Detail
AT34C02-10TC-2.7: IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TSSOP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AT34C02-10TC-2.7
Memory Size: 2K (256 x 8) Speed: 400kHz
THD plus Noise : 1.5 %, 0.4 % Interface: I²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply: 2.7 V ~ 5.5 V Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Package / Case: 8-TSSOP Supplier Device Package: 8-TSSOP
Memory Type: EEPROM
Speed: 400kHz
Packaging: Tube
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Supplier Device Package: 8-TSSOP
Manufacturer: Atmel
Voltage - Supply: 2.7 V ~ 5.5 V
Package / Case: 8-TSSOP
Parameters:
Technical/Catalog InformationAT34C02-10TC-2.7
Memory Size2K (256 x 8)
Speed400kHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Package / Case8-TSSOP
PackagingTube
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V