AT45DB161B-TC-2.5
IC FLASH 16MBIT 20MHZ 28TSOP
product image
AT45DB161B-TC-2.5 Picture
SeekIC No. : 003559714 Detail
AT45DB161B-TC-2.5: IC FLASH 16MBIT 20MHZ 28TSOP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AT45DB161B-TC-2.5
Quick Details
Series: - Manufacturer: Atmel
Format - Memory: FLASH Memory Type: DataFLASH
Available Set Gain : 5.9 dB Memory Size: 16M (4096 pages x 528 bytes)
Speed: 20MHz Interface: SPI, 3-Wire Serial
Voltage - Supply: 2.5 V ~ 3.6 V Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Package / Case: 28-TSSOP (0.465", 11.8mm Width) Supplier Device Package: 28-TSOP
Description
Series: -
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Interface: SPI, 3-Wire Serial
Format - Memory: FLASH
Speed: 20MHz
Packaging: Tray
Manufacturer: Atmel
Memory Type: DataFLASH
Package / Case: 28-TSSOP (0.465", 11.8mm Width)
Memory Size: 16M (4096 pages x 528 bytes)
Voltage - Supply: 2.5 V ~ 3.6 V
Supplier Device Package: 28-TSOP
Parameters:
Technical/Catalog InformationAT45DB161B-TC-2.5
Memory TypeDataFLASH
Speed20MHz
InterfaceSPI, 3-Wire Serial
Package / Case28-TSOP
PackagingTray
Voltage - Supply2.5 V ~ 3.6 V