AT45DB161D-SU-2.5
Flash 16MB SERIAL - IND TEMP
product image
AT45DB161D-SU-2.5 Picture
SeekIC No. : 00467239 Detail
AT45DB161D-SU-2.5: Flash 16MB SERIAL - IND TEMP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AT45DB161D-SU-2.5
Mfg:
Atmel
Quick Details
Memory Size : 1056 K Architecture : Sectored
Interface Type : SPI Supply Voltage - Max : 3.6 V
Supply Voltage - Min : 2.5 V Maximum Operating Current : 15 mA
Operating Temperature : + 85 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOIC
Description
Data Bus Width :
Memory Type :
Timing Type :
Access Time :
Packaging :
Supply Voltage - Max : 3.6 V
Mounting Style : SMD/SMT
Interface Type : SPI
Operating Temperature : + 85 C
Architecture : Sectored
Maximum Operating Current : 15 mA
Supply Voltage - Min : 2.5 V
Package / Case : SOIC
Memory Size : 1056 K
Description
Features of the AT45DB161D-SU-2.5 are:(1)Green (Pb/Halide-free/RoHS Compliant) Packaging Options;(2)Industrial Temperature Range;(3)Data Retention 20 Years;(4)100,000 Program/Erase Cycles Per Page Minimum;(5)JEDEC Standard Manufacturer and Device ID Read;(6)Security: 128-byte Security Register: 64-byte User Programmable Space and Unique 64-byte Device Identifier;(7)Sector Lockdown for Secure Code and Data Storage: Individual Sector;(8)Single 2.5V - 3.6V or 2.7V - 3.6V Supply;(9)Page Program Operation: Intelligent Programming Operation and 4,096 Pages (512/528 Bytes/Page) Main Memory;(10)Two SRAM Data Buffers (512/528 Bytes): Allows Receiving of Data while Reprogramming the Flash Array.
The absolute maximum ratings of the AT45DB161D-SU-2.5 can be summarized as:(1)Temperature under Bias: -55° C to +125°C;(2)Storage Temperature: -65° C to +150°C;(3)All Input Voltages (including NC Pins) with Respect to Ground: -0.6V to +6.25V;(4)All Output Voltages with Respect to Ground:-0.6V to VCC + 0.6V. If you want to know more information such as the electrical characteristics about the AT45DB161D-SU-2.5, please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com .
Parameters:
Technical/Catalog InformationAT45DB161D-SU-2.5
Memory TypeDataFLASH
Memory Size16M (4096 pages x 528 bytes)
Speed50MHz
InterfaceSPI, 3-Wire Serial
Package / Case8-SOIC
PackagingTube
Voltage - Supply2.5 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C