AT49F001N-55PC
IC FLASH 1MBIT 55NS 32DIP
product image
AT49F001N-55PC Picture
SeekIC No. : 003551289 Detail
AT49F001N-55PC: IC FLASH 1MBIT 55NS 32DIP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AT49F001N-55PC
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Manufacturer: Atmel
Format - Memory: FLASH Memory Type: FLASH
Memory Size: 1M (128K x 8) THD plus Noise : 1.5 %, 0.4 %
Speed: 55ns Interface: Parallel
Voltage - Supply: 4.5 V ~ 5.5 V Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Package / Case: 32-DIP (0.600", 15.24mm) Supplier Device Package: 32-DIP
Description
Series: -
Voltage - Supply: 4.5 V ~ 5.5 V
Packaging: Tube
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Format - Memory: FLASH
Memory Type: FLASH
Memory Size: 1M (128K x 8)
Interface: Parallel
Speed: 55ns
Manufacturer: Atmel
Package / Case: 32-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package: 32-DIP
Parameters:
Technical/Catalog InformationAT49F001N-55PC
VendorAtmel
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Memory TypeFLASH
Memory Size1M (128K x 8)
Speed55ns
InterfaceParallel
Package / Case32-DIP
PackagingTube
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V