AT49F001N-55VI
IC FLASH 1MBIT 55NS 32VSOP
product image
AT49F001N-55VI Picture
SeekIC No. : 003551294 Detail
AT49F001N-55VI: IC FLASH 1MBIT 55NS 32VSOP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AT49F001N-55VI
Available Set Gain : 5.9 dB Memory Size: 1M (128K x 8)
Speed: 55ns Interface: Parallel
Voltage - Supply: 4.5 V ~ 5.5 V Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Package / Case: 32-TFSOP (0.488", 12.40mm Width) Supplier Device Package: 32-VSOP (8x14)
Description
Series: -
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Voltage - Supply: 4.5 V ~ 5.5 V
Format - Memory: FLASH
Memory Type: FLASH
Memory Size: 1M (128K x 8)
Interface: Parallel
Package / Case: 32-TFSOP (0.488", 12.40mm Width)
Packaging: Tray
Speed: 55ns
Manufacturer: Atmel
Supplier Device Package: 32-VSOP (8x14)
Parameters:
Technical/Catalog InformationAT49F001N-55VI
Memory TypeFLASH
Memory Size1M (128K x 8)
Speed55ns
InterfaceParallel
Package / Case32-VSOP
PackagingTray
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V