AT90CAN128-16AU
8-bit Microcontrollers (MCU) 128kB Flash 4kB EEPROM 53 I/O Pins
product image
AT90CAN128-16AU Picture
SeekIC No. : 00361111 Detail
AT90CAN128-16AU: 8-bit Microcontrollers (MCU) 128kB Flash 4kB EEPROM 53 I/O Pins
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AT90CAN128-16AU
Mfg:
Atmel
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Core : AVR Processor Series : AT90CANx
Data Bus Width : 8 bit Maximum Clock Frequency : 16 MHz
Program Memory Size : 128 KB Data RAM Size : 4 KB
On-Chip ADC : Yes Operating Supply Voltage : 2.7 V to 5.5 V
Package / Case : TQFP-64 Mounting Style : SMD/SMT
Description
Operating Temperature Range :
Data Bus Width : 8 bit
Program Memory Size : 128 KB
On-Chip ADC : Yes
Mounting Style : SMD/SMT
Operating Supply Voltage : 2.7 V to 5.5 V
Data RAM Size : 4 KB
Core : AVR
Package / Case : TQFP-64
Maximum Clock Frequency : 16 MHz
Processor Series : AT90CANx
Description
Features of the AT90CAN128-16AU are:(1)High-performance, Low-power AVR 8-bit Microcontroller;(2)133 Powerful Instructions Most Single Clock Cycle Execution;(3)Fully Static Operation;(4)Up to 16 MIPS Throughput at 16 MHz;(5)Programming Lock for Software Security;(6)4K Bytes EEPROM (Endurance: 100,000 Write/Erase Cycles);(7)15 Full Message Objects with Separate Identifier Tags and Masks;(8)1M bits/s Maximum Transfer Rate at 8 MHz;(9)Programmable Watchdog Timer with On-chip Oscillator;(10)5 Sleep Modes: Idle, ADC Noise Reduction, Power-save, Power-down & Standby.etc.
The absolute maximum ratings of the AT90CAN128-16AU can be summarized as:(1)Industrial Operating Temperature: -40°C to +85°C;(2)Storage Temperature: -65°C to +150°C;(3)Voltage on any Pin except RESET with respect to Ground: -0.5V to VCC+0.5V;(4)Voltage on RESET with respect to Ground: -0.5V to +13.0V;(5)Voltage on VCC with respect to Ground: -0.5V to 6.0V;(6)DC Current per I/O Pin: 40.0 mA;(7)DC Current VCC and GND Pins: 200.0 mA. If you want to know more information about the AT90CAN128-16AU, please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com .
Parameters:
Technical/Catalog InformationAT90CAN128-16AU
VendorAtmel
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size128K x 8
RAM Size4K x 8
Number of I /O53
Package / Case64-TQFP
Speed16MHz
Controller SeriesAT90 CAN
Oscillator TypeInternal
PackagingTray
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size4K x 8
Core ProcessorAVR
Data ConvertersA/D 8x10b
Core Size8-Bit
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ConnectivityCAN, I²C, SPI, UART/USART
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 5.5 V