AT90USB162-16AU
8-bit Microcontrollers (MCU) AVR USB 16K FLASH
product image
AT90USB162-16AU Picture
SeekIC No. : 00361229 Detail
AT90USB162-16AU: 8-bit Microcontrollers (MCU) AVR USB 16K FLASH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AT90USB162-16AU
Mfg:
Atmel
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Core : AVR Processor Series : AT90USBx
Data Bus Width : 8 bit Maximum Clock Frequency : 16 MHz
Program Memory Size : 16 KB Data RAM Size : 4 KB (512 x 8)
On-Chip ADC : No Operating Supply Voltage : 2.7 V to 5.5 V
Package / Case : TQFP-32 Mounting Style : SMD/SMT
Description
Operating Temperature Range :
Data Bus Width : 8 bit
Mounting Style : SMD/SMT
Operating Supply Voltage : 2.7 V to 5.5 V
Core : AVR
Program Memory Size : 16 KB
On-Chip ADC : No
Package / Case : TQFP-32
Maximum Clock Frequency : 16 MHz
Processor Series : AT90USBx
Data RAM Size : 4 KB (512 x 8)
Parameters:
Technical/Catalog InformationAT90USB162-16AU
VendorAtmel
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Package / Case32-TQFP
PackagingTray
ApplicationsUSB Microcontroller
Controller SeriesAT90 USB
Core ProcessorAVR
Program Memory TypeFLASH (16 kB)
RAM Size512 x 8
Number of I /O22
InterfaceSPI Serial, USB, UART
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C