AT91M40800-33AU
ARM Microcontrollers (MCU) 8K SRAM Ext Bus Interface IND TEMP
product image
AT91M40800-33AU Picture
SeekIC No. : 00377935 Detail
AT91M40800-33AU: ARM Microcontrollers (MCU) 8K SRAM Ext Bus Interface IND TEMP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AT91M40800-33AU
Mfg:
Atmel
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Core : ARM7TDMI Processor Series : AT91Mx
Data Bus Width : 32 bit Maximum Clock Frequency : 40 MHz
Program Memory Size : 64 MB Data RAM Size : 8 KB
On-Chip ADC : No Operating Supply Voltage : 1.8 V to 3.6 V
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C Package / Case : LQFP-100
Mounting Style : SMD/SMT
Description
Data Bus Width : 32 bit
Package / Case : LQFP-100
Mounting Style : SMD/SMT
Data RAM Size : 8 KB
Operating Supply Voltage : 1.8 V to 3.6 V
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
On-Chip ADC : No
Core : ARM7TDMI
Maximum Clock Frequency : 40 MHz
Processor Series : AT91Mx
Program Memory Size : 64 MB
Parameters:
Technical/Catalog InformationAT91M40800-33AU
VendorAtmel
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size-
RAM Size8K x 8
Number of I /O81
Package / Case100-LQFP
Speed33MHz
Controller SeriesAT91SAM
Oscillator TypeExternal
PackagingTray
Program Memory TypeROMless
EEPROM Size-
Core ProcessorARM7
Data Converters-
Core Size16/32-Bit
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ConnectivityUART/USART
PeripheralsPOR, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V