AT93C46-10PU-2.7
EEPROM 1/2/4K 3-WIRE BUS
product image
AT93C46-10PU-2.7 Picture
SeekIC No. : 00459572 Detail
AT93C46-10PU-2.7: EEPROM 1/2/4K 3-WIRE BUS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AT93C46-10PU-2.7
Mfg:
Atmel
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Memory Size : 1 Kbit Organization : 128 x 8, 64 x 16
Data Retention : 100 Years Maximum Clock Frequency : 1 MHz
Maximum Operating Current : 2 mA Operating Supply Voltage : 3.3 V, 5 V
Maximum Operating Temperature : + 85 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : PDIP-8
Description
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : Through Hole
Package / Case : PDIP-8
Data Retention : 100 Years
Maximum Operating Current : 2 mA
Operating Supply Voltage : 3.3 V, 5 V
Memory Size : 1 Kbit
Maximum Clock Frequency : 1 MHz
Organization : 128 x 8, 64 x 16
Pinout
  Connection Diagram
Description
Features of the AT93C46-10PU-2.7 are:(1)Low-voltage and Standard-voltage Operation: 2.7 (VCC = 2.7V to 5.5V) and 1.8 (VCC = 1.8V to 5.5V);(2)Three-wire Serial Interface;(3)2 MHz Clock Rate (5V);(4)Self-timed Write Cycle (10 ms max);(5)Automotive Grade, Extended Temperature and Lead-Free/Halogen-Free Devices Available;(6)8-lead PDIP, 8-lead JEDEC SOIC, 8-lead EIAJ SOIC, 8-lead MAP, 8-lead TSSOP, and 8-ball dBGA2 Packages.
The absolute maximum ratings of the AT93C46-10PU-2.7 can be summarized as:(1)Operating Temperature: -55°C to +125°C;(2)Storage Temperature: -65°C to +150°C;(3)Voltage on Any Pin with Respect to Ground: -1.0 V to +7.0 V;(4)Maximum Operating Voltage: 6.25 V;(5)DC Output Current: 5.0 mA. If you want to know more information about the AT93C46-10PU-2.7, please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com .
Parameters:
Technical/Catalog InformationAT93C46-10PU-2.7
VendorAtmel
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Memory TypeEEPROM
Memory Size1K (128 x 8 or 64 x 16)
Speed1MHz, 2MHz
Interface3-Wire Serial
Package / Case8-DIP
PackagingTube
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C