ATMEGA1280-16AU
8-bit Microcontrollers (MCU) 128kB Flash 4kB EEPROM 86 I/O Pins
product image
ATMEGA1280-16AU Picture
SeekIC No. : 00362103 Detail
ATMEGA1280-16AU: 8-bit Microcontrollers (MCU) 128kB Flash 4kB EEPROM 86 I/O Pins
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ATMEGA1280-16AU
Mfg:
Atmel
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Core : AVR Processor Series : ATMEGA128x
Data Bus Width : 8 bit Maximum Clock Frequency : 16 MHz
Program Memory Size : 128 KB Data RAM Size : 8 KB
On-Chip ADC : Yes Operating Supply Voltage : 2.7 V to 5.5 V
Package / Case : TQFP-100 Mounting Style : SMD/SMT
Description
Operating Temperature Range :
Data Bus Width : 8 bit
Program Memory Size : 128 KB
On-Chip ADC : Yes
Mounting Style : SMD/SMT
Operating Supply Voltage : 2.7 V to 5.5 V
Core : AVR
Data RAM Size : 8 KB
Package / Case : TQFP-100
Processor Series : ATMEGA128x
Maximum Clock Frequency : 16 MHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationATMEGA1280-16AU
VendorAtmel
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size128K x 8
RAM Size8K x 8
Number of I /O86
Package / Case100-TQFP
Speed16MHz
Controller SeriesATmega
Oscillator TypeInternal
PackagingTray
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size4K x 8
Core ProcessorAVR
Data ConvertersA/D 16x10b
Core Size8-Bit
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 5.5 V