ATMEGA1280-16AUR
8-bit Microcontrollers (MCU) AVR 128K FLASH 8K SRAM,4KB EEPROM
product image
ATMEGA1280-16AUR Picture
SeekIC No. : 00368580 Detail
ATMEGA1280-16AUR: 8-bit Microcontrollers (MCU) AVR 128K FLASH 8K SRAM,4KB EEPROM
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ATMEGA1280-16AUR
Quick Details
Core : AVR Data Bus Width : 8 bit
Maximum Clock Frequency : 16 MHz Program Memory Size : 128 KB
Data RAM Size : 8 KB On-Chip ADC : Yes
Package / Case : TQFP-100 Mounting Style : SMD/SMT
Description
Processor Series :
Operating Supply Voltage :
Operating Temperature Range :
Data Bus Width : 8 bit
Program Memory Size : 128 KB
Core : AVR
Data RAM Size : 8 KB
Package / Case : TQFP-100
Maximum Clock Frequency : 16 MHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationATMEGA1280-16AUR
VendorAtmel
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size128K x 8
RAM Size8K x 8
Number of I /O86
Package / Case100-TQFP
Speed16MHz
Controller SeriesATmega
Oscillator TypeInternal
PackagingTape & Reel (TR)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size4K x 8
Core ProcessorAVR
Data ConvertersA/D 16x10b
Core Size8-Bit
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 5.5 V